Regularna aktywność fizyczna poprawia naszą kondycję. Sylwetka staje się smuklejsza, przestajemy się garbić, a do tej pory wystający brzuch znika. To bardzo ważne dla osób, które spędzają dużo czasu siedząc. Ruchy osób, które uprawiają sport ,są bardziej sprężyste i energiczne.
Podczas ćwiczeń fizycznych, w organizmie człowieka zachodzą korzystne procesy biochemiczne - wydzielane są hormony: endorfiny, serotonina i dopamina. Endorfina to związek produkowany przez przysadkę mózgową. Powoduje on uczucie szczęścia podczas treningu, jak również blokuje odczuwanie bólu. Dzięki endorfinom chętnie wracamy do wysiłku fizycznego, po dłuższym okresie regularnych treningów odczuwamy potrzebę ćwiczenia. Zjawisko to nazywane jest „euforią biegacza”.
Serotonina to hormon, który również powoduje odczuwanie szczęścia, sprawia, że dobrze śpimy oraz mamy dobry apetyt. Związek ten także ma pozytywny wpływ na zdolność koncentracji i uczenia się. Dopamina nazywana jest neuroprzekaźnikiem przyjemności. Hormon ten odpowiada za odczuwanie i wyrażanie emocji, odczuwanie chęci do życia, proces uczenia się, koordynację ruchową, ma wpływ na jakość relacji społecznych. Niedobór dopaminy powoduje zwiększoną potrzebę jedzenia, potrzebujemy większych posiłków, aby odczuć zadowolenie, a w efekcie tyjemy.
Dzięki regularnej aktywności fizycznej poziom dopaminy w organizmie wzrasta, a nasza potrzeba pochłaniania nadmiaru jedzenia zmniejsza się, dzięki temu łatwiej jest zrzucić zbędne kilogramy. Trenujmy więc, aby zachować urodę, zdrowie i dobry nastrój.