Prohormony – zalety i wady

Prohormony – zalety i wady

Prohormonami nazywana jest grupa substancji anabolicznych, podawanych doustnie w celu wpływu na procesy metaboliczne w organizmie człowieka.

Substancje te zawierają sterydy anaboliczno-androgenne, które do tej pory nie znalazły się na liście zakazanych związków dopingowych, mogą więc być legalnie sprzedawane i stosowane. Obecnie wszystkie sprzedawane prohormony są pochodzenia roślinnego. Działanie prohormonów polega na uzupełnieniu działania hormonów wydzielanych przez organizm osoby trenującej i zwiększeniu efektywności ich działania.

Przekłada się to na lepsze efekty treningów. Szybszy przyrost tkanki mięśniowej, zwiększenie wydolności organizmu, przyspieszenie spalania tłuszczu, wzrost siły mięśniowej – to kilka z ich najważniejszych zalet.

Działanie poszczególnych prohormonów zależy od tego, na który typ receptorów one oddziałują. Jeśli substancja działa na receptory androgenne, wzmaga działanie testosteronu, a co za tym idzie przyspiesza: oczekiwany przyrost masy mięśniowej, siły i wydolności mięśni. Jednocześnie, prohormony mają znacznie mniej działań niepożądanych, niż preparaty sterydowe, a ich działanie na wzrost masy mięśniowej, jest porównywalne.

Suplementacja sterydami niesie za sobą ryzyko uszkodzenia wątroby, a co za tym idzie wzrost lipidów, oraz poziomu cholesterolu we krwi, natomiast podczas stosowania prohormonów, ryzyko wystąpienia takich efektów, jest minimalne.

Stosowanie prohormonów jest stanowczo odradzane kobietom. Sztuczne podwyższenie testosteronu w kobiecym organizmie, grozi wystąpieniem nieodwracalnych zmian chorobowych. Kobiety mogą stosować natomiast roślinne środki, które zwiększają poziom hormonów kobiecych. Nie ma natomiast przeciwwskazań do stosowania prohormonów u dorosłych mężczyzn, którzy regularnie trenują i chcą osiągać coraz lepsze efekty. Stanowią one także świetne rozwiązanie dla mężczyzn w średnim wieku, który zaczęli odczuwać pierwsze objawy niedoboru testosteronu.

Regularny trening i zdrowe odżywianie w swoim czasie zaowocują uzyskaniem wymarzonej sylwetki, natomiast prohormony, pozwalają przyspieszyć osiąganie wymarzonych rezultatów. Dzięki nim, łatwiej osiągniesz wymarzoną sylwetkę i szybciej zbudujesz suchą masę mięśniową.